Katso kaikki vinkkimme ja tarjouksemme!

Aukioloajat:
Liikkeet avoinna vähintään klo 10-20
Ovet avoinna klo 8-21

Etusivu | Tapahtumat | Lastenlauantai

Lastenlauantai

20.12.2025 11.00–16.00 Kulttuurikeskus PiiPoo

Lauantaisin leikitään ja taiteillaan!

Kulttuurikeskus PiiPoossa on maksuton lastenlauantai 2.8.–20.12.2025, ja PiiPoo on avoinna silloin perheille klo 11–16. Maksuton sisäänpääsy, ohjattuja näyttelykierroksia, taidepajoja ja tilaa leikkiä. Alle 7-vuotiaat lapset osallistuvat toimintaan oman aikuisen kanssa, ei lapsiparkkityyppistä valvontaa.

Lastenlauantain ohjelma joulukuussa:

klo 12-13 ja 14-15 Rakkaus – toiminnallinen näyttely avoinna

klo 13 ja 15 Rakkauden lahjat -taidepaja
Tehdään pieniä paketteja, joiden sisällä on suuria ajatuksia.

Ohjelmamuutokset mahdollisia.

Rakkaus -toiminnallinen näyttely

Mikä on rakkautta? Miten sen löytää ja miten se kasvaa? Lasten ajatuksiin ja kokemuksiin perustuva toiminnallinen Rakkaus-näyttely kutsuu kaikenikäiset ihmettelemään, oivaltamaan ja leikkimään rakkaudella. Näyttelyn työpajoissa pääset kylvämään rakkautta, pelaamaan rakkauden pelejä, etsimään kullanmuruja, hoivaamaan heikompia ja avaamaan salaisen reitin mörön sydämeen. Näyttelyssä saa myös halia ja pulia!

Näyttelyn on toteuttanut PiiPoon yhteisötaiteilijat ja taidekasvattajat. Sisällön suunnitteluun on osallistunut 6–9-vuotiaista lapsista koostuva PiiPoon Väriläiskä-asiantuntijaryhmä.

Näyttely on auki syksylle 2026 asti.

Yhteistyössä Kulttuurikeskus PiiPoo, Lempäälän kunnan kulttuuripalvelut ja Ideapark.

Tapahtuma on ilmainen