Katso kaikki vinkkimme ja tarjouksemme!

Aukioloajat:
Liikkeet avoinna vähintään klo 10-20
Ovet avoinna klo 8-21

Etusivu | Tapahtumat | Satumaa- ja Tangoseniori-laulukilpailujen esikarsinta

Satumaa- ja Tangoseniori-laulukilpailujen esikarsinta

07.02.2026 12.00–17.00 Keskusaukio

Tangon lumoihin päästään lauantaina 7.2., kun Keskusaukion lavalla kuullaan Satumaa- ja Tangoseniori-laulukilpailujen esikarsinnat.

Satumaa-laulukilpailun esikarsinta alkaa klo 12. Kilpailu on tarkoitettu lapsille ja nuorille laulajille ja tarjoaa upean mahdollisuuden esitellä ja kehittää omaa laulutaitoa. Satumaa-kilpailussa on kolme sarjaa: Tangovekara, Tangojuniori ja Tangonuori. Satumaa-laulukilpailun tuomareina ovat oopperalaulaja Henrik Lamberg, Tangoseniori-voittaja 2024 Jaana Saaristo ja vuoden 2025 Tangonuori Marcus Väärälä.

Tangoseniori-laulukilpailun esikarsintaan osallistujat pääsevät esittämään osaamistaan klo 14 alkaen. Laulajia kuullaan kahdessa sarjassa: Tangoseniori 45+ sekä Tangoseniori 65+. Tangoseniori-laulukilpailun tuomareina ovat Tangokuningatar Mervi Koponen, oopperalaulaja Henrik Lamberg, vuoden 2024 Tangoseniori Jaana Saaristo ja vuoden 2025 Tangoseniori Markus Kuusisto.

Satumaa-laulukilpailun avauksessa esiintyy Marcus Väärälä ja tauolla ennen klo 14 alkavaa Tangoseniori-laulukilpailua esiintyvät Tangoseniori-voittajat Jaana Saaristo ja Markus Kuusisto ja vuoden 2025 Tangonuori Marcus Väärälä.

Kilpailujen juontajana toimii Suomalaisen tangon Satumaa ry:n puheenjohtaja Ilmari Ylä-Autio.

Kilpailujen tavoitteena on kannustaa suomalaisia laulamaan sekä luoda sosiaalista ja psyykkistä hyvinvointia. Satumaa- ja Tangoseniori-laulukilpailut ovat osa Seinäjoen Tangomarkkinoiden ohjelmaa, jonka tuottaa Suomalaisen tangon Satumaa ry.

Tapahtumaan on vapaa pääsy. Tervetuloa kannustamaan laulajia!

Tapahtuma on ilmainen