
The art of Sailing Finnfoto Galleriassa elo-syyskuussa
Patrick Blomin valokuvanäyttely Ideaparkin Finnfoto Galleriassa 1.8.–29.9.2025
Patrick Blom (1978) on syntynyt ja kasvanut saaristossa. Hänen intohimona on aina ollut eri vesiurheilulajit mitä saaristossa voi harrastaa mm. purjehdus, purjelautailu, retkiluistelu, siipipurjehdus ja surffaus. Ajan myötä hänelle syntyi halu taltioida kuvia ainutlaatuisista hetkistä mitä sai kokea harrastuksien parissa saaristossa.
The art of Sailing on valokuvanäyttely, joka esittelee Patrick Blomin näkemystä merestä, saaristosta ja purjehduksesta. Patrickin pitkä kilpapurjehdustausta mahdollistaa tilanteiden ennakoinnin ja tiedon mistä kulmasta veneitä voi ja kannattaa kuvata. Hän haluaa tuoda esille kuvissa purjehtijoiden ilmeet ja tunteet, veneiden muodot ja ympärillä olevan luonnon. Suosikkiveneet kuvattavaksi ovat klassiset puuveneet, missä yhdistyvät kauniit linjat ja upea historia, kun siihen lisää upean valon ja navakan tuulen, niin puitteet onnistuneille purjehduskuville ovat loistavat.
”Miltä tuntuu purjehtia? Patrick on vuosia etsinyt vastausta työstämällä ja yhdistämällä saariston, meren, tuulen, veneen ja miehistön. Lopputulos on hyvin henkilökohtaisia kuvia, jotka juurtavat syvälle Patrickin omiin kokemuksiin purjehtijana.”
Näyttelyn kuvat ovat Helsingin edustalta eri purjehdustapahtumista vuosilta 2018-2024. Helsingin edusta on todella hieno alue purjehtija sekä kuvata, siellä yhdistyy ainutlaatuisesti kaupunkimiljöö ja ulkosaariston luodot.
Lisää kuvia saaristoseikkailuista löytyy Patrick Blomin kotisivuilta: https://www.patrickblomphoto.com/
Finnfoto Galleria sijaitsee Kauppakeskus Ideaparkin Keskusaukiolla. Näyttely on maksuton ja se on avoinna kauppakeskuksen aukioloaikojen mukaisesti. Tervetuloa!
