Tutustu ajankohtaisiin vinkkeihin ja tarjouksiin ->

Aukioloajat:
Suurin osa liikkeistä palvelee klo 10-20
Ovet avoinna klo 8-21

Toivoa, tuuletuksia ja taidetta Ideaparkissa

Toivo Cup on uusi tapahtuma, joka yhdistää liikunnan, kulttuurin ja omakohtaiset kokemukset haasteista selviytymisestä – eli ne toivoa luovat ja kohtaamisen mahdollistavat tärkeät elementit. Syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina vietetään koko perheen tapahtumaa, jonka keskiössä ovat salibandyn lisäksi mielenterveysteemat ja taide.

Mielenterveyden keskusliitto järjestää sunnuntaina 6.9. Toivo Cupin Lempäälän Ideaparkissa. Luvassa mukaansatempaavaa ohjelmaa koko päiväksi. Salibandyturnaus pelataan Bläk Boksissa ja kauppakeskuksen keskusaukio on täynnä maksutonta ohjelmaa, jonka juontaa iki-ihana Kirsi Alm-Siira.

Mielenterveysjoukkueiden salibandyturnaus Bläk Boksissa

Pelit alkavat Bläk Boksin kentällä klo 10.30 ja koko päivän kestävässä salibandyturnauksessa pääsee taatusti kannustamisen makuun. Mukana pelaamassa paikallisia ja kauempaakin tulleita joukkueita, joista kaikkia yhdistävät omakohtaiset kokemukset mielenterveyden haasteista.

Mielenterveyden keskusliiton liikunta- ja hyvinvointiasiantuntija Kati Rantonen muistuttaa, että kaikenlaisen taloudellisten resurssien vähentyessä yhteiskunnassa liikunta on hyvä ja edullinen keino edistää mielenterveyttä.

PäMi – Pirkanmaan päihde- ja mielenterveysjärjestöjen verkosto onkin palkinnut Mielenterveyden keskusliiton perustaman Classic Vireä mieli SB –joukkueen Vuoden teko -palkinnolla 27.8. Tampereella järjestetyssä PäMi-päivässä. Palkinnon saaneen joukkueen toimintaa kuvataan konkreettisena tekona, joka edistää ihmisten hyvinvointia ja vie tärkeää asiaa eteenpäin.

Classic Vireä Mieli SB:n lisäksi tapahtumaan osallistuu liuta pirkanmaalaisia joukkueita, kuten jo 20 vuoden ajan turnauksiin osallistunut Oriveden Sählärit sekä KRIS Tampere ja Pallo-Karhut. Muita pelaavia joukkueita ovat Niuvanniemen sairaalan oma joukkue NiPa sekä Virike (Mikkeli), Itu (Turku), Team YkkösEmy (Espoo), Tuumi Ry (Tuusula) ja Hyvis Satakunta.

– Haluamme tuoda esiin, kuinka tärkeää tällaiset tapahtumat ja kasvokkaiset kohtaamiset ovat pelaajille, kertoo Rantonen.

Mikäli salibandyharrastus kilpa- tai harrastemielessä kiinnostaa, kannattaa ehdottomasti poiketa Classic Vireä Mieli Salibandyn kojulla jututtamassa pelaajia ja vaikka ilmoittautua mukaan joukkueeseen.

Taidetta ja elämyksiä keskusaukiolla

Turnauksen ohella kauppakeskuksen keskusaukio on täynnä maksutonta ohjelmaa klo 13–16. Tapahtumaa juontamassa upea Kirsi Alm-Siira, joka haastattelee Mielenterveyden

keskusliiton toiminnanjohtaja Olavi Sydänmaanlakkaa. Lisäksi kävijät pääsevät kuulemaan toivoa tuovia kokemuspuheenvuoroja. Lavalla esiintyvät Sorin Sirkus ja musiikista huolehtivat trubaduurit Jonski ja Tuukka Hämäläinen.

Lavaohjelman lisäksi kannattaa pistäytyä myös esimerkiksi Punkmuseon rintamerkkityöpajaan tai Pirkanmaan päihde- ja mielenterveysjärjestöjen verkosto PäMin tarjoamiin aktiviteetteihin.

Toivo Cupin suunnittelussa tiiviisti mukana ollut asiantuntija Jenny Blomqvist kertoo, että tarjolla mukavaa virikettä ja viihdykettä ikään katsomatta – ilon pilkahduksia ja toivon kipinöitä tähän maailman aikaan.

– Ulkoilusta pitävillä on myös mahdollisuus voittaa hyvä tarvikesetti, Blomqvist paljastaa.

Paikalla on yhteensä yhdeksän toimintaa tarjoavaa näytteilleasettajaa. Luvassa siis kohtaamisia ja kuulumisia siitä, mistä Tampereelta ja lähialueelta voisi löytää kohtaamispaikkoja sekä samanhenkistä seuraa, uusia virikkeitä ja harrastuksia elämään, kertoo Mielenterveyden keskusliiton kojulle saapuva asiantuntija Annina Kipponen.

Teksti Roosa Tuominen ja salibandykuvat ottanut Leo Hynninen.