Viikon liike | Sinelli
Juhlistaessamme 20-vuotisjuhlavuottamme haluamme nostaa esiin liikkeitä, jotka ovat olleet mukana rakentamassa Ideaparkin tarinaa aivan avajaisista lähtien. Tällä kertaa “Viikon liike” -artikkelissa kuulemme pitkään Ideaparkissa mukana olleen Sinellin ajatuksia yhteisöllisyydestä, tapahtumista ja vuosien varrella kertyneistä muistoista.
Vahvimpana muistona nousevat esiin aivan Ideaparkin alkuajat. Suuri kauppakeskus teki vaikutuksen heti ensimmäisestä päivästä lähtien, ja myös avajaiset sekä tulevaisuuden visio jäivät vahvasti mieleen.
Sinellin myymäläpäällikkö toteaa, että vuosien aikana parasta Ideaparkissa on ollut yhteishenki. Hyvä yhteistyö myymälöiden ja kauppakeskuksen henkilökunnan välillä on tehnyt arjesta sujuvaa, ja monista työkavereista on tullut läheisiä ystäviä.
Ideaparkin tapahtumat ovat tuoneet vaihtelua arkeen ja jääneet mieleen vuosien varrella. Erityisesti Käärijän esiintyminen on jäänyt vahvana muistona, kun limenvihreä väri täytti koko kauppakeskuksen ja tunnelma oli ainutlaatuinen.
Pitkän historian aikana on vahvistunut myös käsitys siitä, mikä tekee Ideaparkista erityisen paikan. Tänne on helppo tulla, ympäristö koetaan turvalliseksi ja yhteisö lämminhenkiseksi – juuri se saa niin työntekijät kuin asiakkaatkin viihtymään vuodesta toiseen.
Juhlavuoden “Viikon liike” -artikkeleita julkaistaan 1–2 viikon välein. Pysy kuulolla seuraavaa artikkelia varten!